Leke Çıkarma Klavuzu
Evinizdeki konfor
Header Resmi
Leke Çıkarma Klavuzu
  • Sorunlu Lekeler:Bazı lekelerin bilinen yöntemlerle çıkarılması zordur. Özel halı temizleyici firmalar evde çıkarılması mümkün olmayan lekeleri çıkartmanın yollarını bilir ve çoğu zaman da başarılı olurlar.
  • Streching:Bazı el dokuması halılar, çokca da Afgan halıları, zamanla kullanım sonrası şekil bozukluğu ya da kat izi gösterebilirler ancak halınız uygun durumda ise bu sorunlar halınız gerdirilerek en aza indirilebilir. Lütfen hiçbir zaman evinizde veya işyerinizde halınızı yıkamayınız,yıkatmayınız. Profesyonel olmayan kişilerin halılarınızı yıkamasına izin vermeyiniz.Satın aldığınız yeri veya İpek Halı olarak bizi arayınız.Gerekli işlem için sizi yönlendirebiliriz.
Leke & Bakım Kılavuzu

Aşağıdaki üç yöntemi kuru bir leke çıkarıcı ile birlikte, beyaz emici bir bez yardımıyla uygulamanız gerekmektedir:

1- Deterjan yöntemi:Bir tatlı kaşığı normal deterjanı ¼ litre sıcak suya eklemek

2- Deterjan/Sirke yöntemi:Bir tatlı kaşığı dolusu beyaz sirkeyi deterjanlı karışıma eklemek

3- Amonyak Yöntemi:Bir tatlı kaşığı amonyağı (çamaşır suyu) bir çay fincanı sıcak suya eklemek. Yöntemleri halınızın görünmeyen bir köşesinde önce test ettikten sonra, lekenin dış kısımlarından başlayarak içerisine doğru temizleyin. Herhangi bir ıslaklık oluşturacak bir işlem yapmadan önce, halınızın renk verip vermediğini kontrol edin.

LEKE KILAVUZU
Alkol/Şaraplar 
Fazla suyu kuru bir bezle alın. Deterjan/Sirke karışımını kullanın. Dış yüzeyden başlayarak, ufak bölümler halinde temizleyin. Sık sık kuru bir bezle oluşan suyu kurutun.

Kan
Fazla kanı kör bir bıçakla alın. Deterjan yöntemini kullanarak, lekenin dış kısmından başlayarak temizleyin. Kurutun. Amonyak yöntemiyle devam edin. Bir bez yardımıyla kurulayın.

Sakız 
Kör bir bıçakla sakızı kazıyın. Kuru bir temizlik maddesi kullanın.Sonrasında Deterjan/Sirke yöntemini uygulayın. Bir bez yardımıyla kurulayın.

Çikolata 
Fazlalığı kör bir bıçakla temizleyin. Deterjan yöntemiyle dış kenarlardan başlayarak temizleyin. Kurutun. Ardından amonyak yöntemini uygulayın.

Kahve
Kuru bir bezle dökülen kahveyi kurulayın. Deterjan/Sirke karışımını uygulayın. Küçük parçalar halinde, lekenin dış kısmından başlayarak temizleyin. Sık sık kuru bir bezle kurulamayı unutmayın.

Yumurta 
Fazlalığı kör bir bıçakla alın. Deterjan yöntemini kullanıp dış taraftan başlayarak temizleyin. Bir bez yardımıyla kurulayın. Amonyak yöntemiyle devam edip tekrar kurulama işlemini gerçekleştirin.

Yağlar 
Kör bir bıçakla fazlalığını alın. Kuru bir temizleme malzemesiyle temizleyin ve sonrasında Deterjan/Sirke yöntemini uygulayın. Bir bez yardımıyla kurulayın.

Meyve 
Fazlalığı kör bir bıçak yardımıyla temizleyin. Deterjan yöntemini kullanıp kurulayın. Sonrasında Amonyak yöntemiyle devam edin. Bir bez ile kurulayın.

Yapıştırıcı 
Fazlalığı kör bir bıçak yardımıyla temizleyin. Deterjan yöntemini kullanıp sık sık kurulayın. Sonrasında Amonyak yöntemiyle devam edin. Bir bez ile kurulayın.

Çimen
Fazlalığı kör bir bıçak yardımıyla temizleyin. Deterjan yöntemini kullanıp sık sık kurulayın. Sonrasında amonyak yöntemiyle devam edin. Bir bez ile kurulayın.

Yemek Sosu 
Fazlalığı kör bir bıçak yardımıyla temizleyin. Deterjan yöntemini kullanıp sık sık kurulayın. Sonrasında Amonyak yöntemiyle devam edin. Bir bez ile kurulayın. 

Yağ lekesi 
Ucu kör bir bıçakla kazıyın. Kuru temizlik deterjanıyla temizleyip, daha sonra Deterjan/Sirke yöntemiyle temizleyin.

Dondurma 
Fazlalığı ucu kör bir bıçakla temizleyin. Deterjan yöntemini kullanıp dış uçtan içeriye doğru temizleyin. Sürekli kurulayın. Amonyak (çamaşır suyu) yöntemiyle devam edin. Kurulayın.

Ruj 
Ucu kör bir bıçakla kazıyın. Kuru temizleme maddesi kullanıp sonrasındaDeterjan/- Sirke yöntemini uygulayın. Bir bez yardımıyla kurulayın.

Sıvı İçecekler
Fazla suyu kuru bir bez yardımıyla alın. Deterjan/Sirke yöntemini kullanıp dışarıdan içeriye doğru temizleyin; Sık sık kuru bir bez yardımıyla suyunu temizleyin.

Süt
Fazlalığı kuru bir bezle temizleyin. Deterjan yöntemini kullanın, ve Amonyak yöntemiyle devam edin. Kurulayın.

Oje 
Fazlalığı ucu kör bir bıçakla kazıyın. Kuru temizlik maddesini kullanarak temizleyin. Sonradan Deterjan/Sirke yöntemiyle devam edin. Kurulayın.

Parfüm 
Fazlalığı kuru bir bezle temizleyin. Deterjan/Sirke yöntemini kullanın. Dışarıdan içeriye doğru, Sık sık kuru bir bezle kurulayarak temizleyin.

Ayakkabı Cilası 
Fazlalığı ucu kör bir bıçakla temizleyin. Kuru temizlik maddesini kullanarak temizleyin. Sonradan Deterjan/Sirke yöntemiyle devam edin. Kurulayın

Alkolsüz İçecekler 
Fazlalığı kuru bir bezle temizleyin. Deterjan yöntemini kullanın. Dışarıdan içeriye doğru, Sık sık kuru bir bezle kurulayarak temizleyin. Amonyak yöntemiyle devam edin. Kuru bir bez yardımıyla kurulayın.

Katı Yiyecekler 
Fazlalığı ucu kör bir bıçakla temizleyin. Kuru temizlik maddesini kullanarak temizleyin. Sonradan Deterjan/Sirke yöntemiyle devam edin. Kurulayın

Zift 
Fazlalığı ucu kör bir bıçakla temizleyin. Kuru temizlik maddesini kullanarak temizleyin. Sonradan Deterjan/Sirke yöntemiyle devam edin. Kurulayın

Çay 
Fazlalığı kuru bir bezle temizleyin. Deterjan/Sirke yöntemini kullanın. Dışarıdan içeriye doğru, sık sık kuru bir bezle kurulayarak temizleyin.